Škola v přírodě 2023

Na školu v přírodě se každý rok děti i pedagogové těší.

Přípravy a plánování programu začíná dříve, než samotný odjezd a my jsme letos jako téma zvolili pohádkovou lesní říši s královnou lesní vílou, skřítky a zlým čarodějem Černovousem. Výpravné putování za záchranou pohádkové říše mohlo začít. Jako každý rok jsme vyrazili v pondělí ráno autobusem. Hned po příjezdu nás prostřednictvím dopisu oslovili skřítkové, zda jim pomůžeme zachránit lesní království před zlým čarodějem Černovousem. Rozhodli jsme se, že jim pomůžeme a po vydatném obědě, poledním klidu a koupačce v bazénu, jsme se vrhli na první aktivitu. Naším úkolem bylo ztvárnění jednoho zástupce z řad skřítků a zahnání zlé moci pokřikem nebo tanečkem. Aby se nám zde dobře žilo, zapsali jsme svá očekávání a obavy a z obav jsme vyvodili tři vztahová pravidla školy v přírodě. Po večeři jsme získali první část čarodějova srdce. Druhý den školy v přírodě odstartoval budíčkem, rozcvičkou a bodováním úklidu. Oceněné pokoje si mohly vybrat denní výhodu. Po snídani jsme našli další dopis od skřítků. Požádali nás o stavbu domečků, které jim Černovous zničil. Úkol se podařilo splnit na výbornou. Po obědě a poledním klidu jsme našli další dopis a v něm zprávu. Vydali jsme se ke starému mlýnu, abychom vyrobili mlýnská kola a pomocí nich rozproudili vodu a dostali vláhu zpět do přírody. I tento úkol se nám podařilo splnit skvěle a my jsme si právem zasloužili relax v bazénu nebo na hřišti. Po večeři jsme sepsali svoje strachy a pomyslně jsme se jich zbavili spálením v ohni. U táboráku jsme si opekli buřty, zazpívali si a dokonce jsme zahlédli Černovousova bratra hodného čaroděje Bělovouse. Naše škola v přírodě se přehoupla do druhé půlky. Večer se už začínaly objevovat první slžičky a stezky po rodině. Ty jsme se snažili rozptýlit večer čtením pohádek a ve dne bohatým programem. Někdy to bylo obtížné a děti se svými stesky bojovaly. Podle pokynu z dopisu pak děti seřadily předměty podle abecedy, protože Černovous jim vzal písmenka a myslel si, že je tak oslabí. Potom jsme napsali dopis domů, ve kterém jsme měli namalovat nejkrásnější zážitek tohoto týdne. Černovous totiž nesnáší lásku a radost a tak byla velká naděje, že tento čin Černovouse ještě více oslabí. Po obědě a poledním klidu jsme vyrazili do Horního Bradla, abychom dopisy poslali. Koupili jsme si dobrůtky v krámku. Následovala koupačka v bazénu a návštěva z naší základní školy. Během ní se začala, stahovat mračna. Černovous vyjádřil svůj vztek pořádnou bouřkou. Na večeři i večerní wellness jsme šli už v dešti. I tahle bouřka se ale rychle přehnala. Poslední den jsme zahájili rozcvičkou, snídaní a komunitním kruhem jako každé ráno. Rozhýbali jsme svá těla při sportovních aktivitách. Vydali jsme se do lesa hledat turistické značky, které Černovous rozházel, aby se v přírodě nikdo nevyznal. Získali jsme tak další části Černovousova srdce. Po obědě a poledním klidu jsme se odebrali do prodejny vánočních ozdob. Zde si mohly děti koupit ozdobičku, která jim bude připomínat školu v přírodě. Odpoledne sebral Černovous dětem zrak a řeč. Všichni se ale pomocí gest domluvili a čaroděje přemohli. Následoval poslední bazén a večeře. Po jídle už na nás čekalo slavnostní ukončení školy v přírodě, rozhodnutí, co se stane s Černovousovým srdcem a diskotéka. Večer to byl nezapomenutelný, plný ocenění a sounáležitosti, ostatně jako celý týden. Děkujeme rodině Bilých za pomoc s organizací školy v přírodě a všem dětem za statečnost, vzájemnou pomoc a podporu. Máme z našch dětí ohromnou radost.

Fotogalerie: ZDE