Kutná Hora – výlet za stříbrem 3. ročníku

V úterý 23. 5. se žáci 3. ročníku rozhodli pro výlet za poznáním historie těžby stříbra a poznáním památek Kutné Hory. Navštívili jsme Vlašský dvůr, kde jsme si vyrazili vlastní pražský groš.  Měli jsme možnost si poslechnout základní informace o těžbě a mincovně jako takové, o stavebních úpravách v průběhu let a působení některých králů. Kutná Hora byla v té době druhým nejdůležitějším městem království. Věděli jste, že první mincovna na těžbu nebyla ve Vlašském dvoře ale v Malíně? Po výkladu jsme se přesunuli do dalších prostor, kde na nás čekala nejen prohlídka platidel od doby Václava II., ale zároveň i historie všech panovníků, kteří se na těžbě „podíleli“.  Mnohdy bylo až zarážející s jakou přesností byli panovníci na mincích vyobrazeni. Zároveň bylo zajímavé, jak se postupně měnila velikost mincí. Poté jsme se přesunuli do parku pod Vlašským dvorem, kde jsme se kochali krásným výhledem na kutnohorské panorama.

Na odreagování jsme využili hernu v Gasku, kde jsme se vyřádili na lezecké stěně. S různými pěnovými kostkami jsme ztvárnili Vlašský dvůr, královský trůn Václava II. a mnoho dalšího. Pomocí krychliček, které se dají připíchnout na zeď, po nás zůstala i památka v podobě názvu naší školy 😊.

Následovala procházka po historických skvostech Kutné Hory. Pokochali jsme se Jezuitskou kolejí,  Chrámem svaté Barbory, krásným parkem a Kamennou kašnou v gotickém stylu, výškou kostela sv. Jakuba. Připomněli jsme si význam „Morového sloupu“. Postupně jsme se přesunuli na náměstí.  Tady na nás čekala odměna v podobě výborné zmrzliny nebo šťavnaté pizzy. Naše dušičky i chuťové buňky byly uspokojeny a my mohli vyrazit na autobusové nádraží na cestu zpět. Počasí nám přálo až do poslední chvíle. Těsně před odjezdem nás zastihl déšť, ale ani ten nám nezkazil dobrou náladu a krásný pocit z celého dne a programu.

fotogalerie ZDE