Tábor Veselé vědy

Od 19. do 23. 7. 2021 probíhal v jakubské sokolovně již 3. ročník příměstského tábora Veselé vědy. Malí badatelé se každé ráno scházeli, aby mohli celý den provádět nejrůznější pokusy, zkoumat, bádat a hrát si. Co vše jsme během tábora zažili?

V pondělí jsme byli pasováni na vědce, vstoupili jsme do vědecké laboratoře a prozkoumali svět výživy. Vytvořili jsme si vlastní domácí Lučinu, chia puding a kakaovou modelínu. Nechyběla přísaha na vědecký deník, nácvik odměřování a pipetování, ani spousta her a zábavy.

Úterý bylo dnem pro celodenní výlet, jehož cílem bylo Čokoládové muzeum v Kutné Hoře. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací a ochutnaly celkem tři druhy čokolády a kakaový bob. Poté se jako velcí dospěláci naobědvaly v restauraci a před odjezdem do Církvice vyzkoušely tobogán a vodní prvky v Breüerových sadech. Samozřejmě nechyběla ochutnávka chia pudingu a domácí Lučiny z pondělí.

Ve středu jsme se nechali vynést do oblak pokusy inspirované větrem. Děti se dozvěděly, co to vzduch vlastně je a co vše umí. Na pokusu si ukázaly, jak fungují v praxi horkovzdušné balóny. Složily si letadla, stíhačky a vyrobily vlastní větrníčky.

Ve čtvrtek jsme pluli na vlně Vodního dne. Děti si povídaly o vodě, kde ji najdeme a co umí. Pokusem jsme přišli na to, že voda láme světlo. Ochutnali jsme tři druhy balených vod a hlasovali, zda má voda chuť a jak je to možné. Nakonec jsme si stloukli vodní mlýnek, který jsme otestovali alespoň vodou z lahve.

Páteční den byl pro malé táborníky velice důležitým – byl totiž naplánován ceremoniál udílení diplomů všem, kteří za celý týden zvládli nasbírat všechna razítka. Nakonec tohoto úspěchu dosáhli všichni a za své úsilí dostali drobné vědecké dárečky. Mimo tento slavnostní okamžik jsme ještě stihli vzdát hold Dnu lesa, kdy jsme si popovídali o tom, co vše les umí a proč je pro nás důležitý. Vydali jsme se na procházku prozkoumat s lupou přírodní krásy a zrovna jsme se naučili, jak pomocí lupy rozdělat oheň. Uvařili jsme si čaj z nasbíraných bylinek a sledovali jsme pohyb slunce pomocí zaznamenávání našich stínů.

Zkrátka jsme zažili pět dní plných zábavy, her, přátelství a objevování. ZDE se můžete podívat na některé fotografie z tábora.

Tým Veselé vědy