Tábor Veselé vědy 2022

A co dělají děti o prázdninách? Některé z nich se účastní příměstského tábora Veselé vědy v Církvici.

Od pondělí 11. 7. do pátku 15. 7. 2022 se v místní Sokolovně konal již čtvrtý ročník příměstského tábora pro všechny zvídavé děti. Každé ráno jsme se scházeli v 8 hodin a po ranním kruhu se vrhli do práce.

V pondělí nás hned po pasování na vědce čekalo objevování laboratorního nádobí. Museli jsme se naučit jeho názvy a jak jej správně používat. Odpoledne nám již nebránilo v pořádném zkoumání. Vytvořili jsme si vlastní barevné mini sopky a po procházce využili nasbírané květy v práci s filtračními papírky a pH škálou.

V úterý jsme se proměnili v alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II. Celý den jsme zasvětili zkoumání nejlepší kombinace k výrobě účinného lepidla. Pomocí vědeckého deníku jsme lepidla postupně odzkoušeli a to nejlepší jsme využili k výrobě lepené misky z toaletního papíru a květin, které jsme si na procházce nasbírali.

Středeční den patřil celodennímu výletu na Ranch Lousiana. Po návratu jsme si stihli zahrát vědomostní kvíz z informací, které jsme prozatím na táboře nasbírali.

Čtvrtečním tématem byla optika. Vyzkoušeli jsme si, jak voda láme světlo a mnohonásobně si zvětšili otisk svého prstu na balóncích, které jsme záhy využili na pár her v tělocvičně. Zbytek dne jsme věnovali ohni! Respektive pokusu s lupou, papírem a sluncem. Většině z nás se povedlo papír propálit. Během bádání vyvstala potřeba zajistit lupu tak, abychom ji nemuseli držet a přesnost dopadu slunečních paprsků byla tedy 100%. Ještě před obědem jsme tedy probrali naše návrhy a po odpoledním klidu jsme se vrhli na návrhy a realizaci držátek, držadel, podpěr a podpěrátek pro lupu. Pomocí nich se nám povedlo papír zapálit mnohem rychleji. :o)

V pátek jsme zažili den zvuku. Vytvořili jsme si vlastní harmoniku a tamburínu, na kterou jsme si pak zahráli společně píseň We will rock you. Ukázali jsme si, jak dokáží zvukové vibrace roztančit sůl a připravili jsme se na slavností ceremoniál, ze kterého jsme si odnesli diplom, deník a placku. Celý den ukončila party s dětským šampusem, mlskami a diskotékou.

Děkujeme za krásné zážitky a těšíme se zase někdy na shledanou. <3

Fotografie k nahlédnutí zde:

  1. den: https://photos.app.goo.gl/wedA9vnW83NNNakHA
  2. den: https://photos.app.goo.gl/z8SnAt336G6L3eBj7
  3. den: https://photos.app.goo.gl/e5q8TR38BhCCjtHH9
  4. den: https://photos.app.goo.gl/c7KhmyZhtW8sc8zR6
  5. den: https://photos.app.goo.gl/f8hiU7eN5sbJr4CF8