Škola v přírodě 2022

Škola v přírodě den po dni

1. den

A je to tady. Odjezd na školu v přírodě, rychlé loučení s rodiči před autobusem a jedeeem! „Je tam objížďka serpentinami a zrušili bazén,“ slyšeli jsme. Jeli jsme krásnou rovnou cestou a ani jsme se nezdrželi. Přijeli jsme za slunečného počasí a hned jsme si udělali procházku po areálu. Bazén jsme našli a bylo po obavách. Najednou se začala stahovat mračna.“ Žene se bouřka. Máte deset minut na ubytování a vyzvednutí povlečení,“ zaznělo od paní učitelky. Takhle rychle jsme se ještě nikdy neubytovali. Po dešti následovalo sluníčko a výborný oběd. Čekalo nás zahájení programu. Naše děti přivítala náčelnice Moudrá Sova a její rudé sestry a bratři Bystrý Orel, Laskavá Orlice, Obětavá Lvice, Rychlá Gazela a Zpívající Laň. Děti byly rozděleny do čtyř indiánských kmenů a jejich úkolem bylo vymyslet název svého kmene, svoje indiánské jméno a pokřik. Všichni také podepsali indiánskou přísahu a zavázali se, že budou po celý týden plnit indiánské zkoušky, aby se stali plnohodnotným indiány. Protože nás stále zlobily nepříjemné dešťové přeháňky, vymysleli jsme Šamanský tanec proti dešti. Na chvilku fungoval a my jsme mohli jít stavět do lesa týpí z přírodnin. Vyhnal nás opět až déšť. Po večeři jsme hledali obálky s indiánským příběhem, který byl ale rozházený a museli jsme ho srovnat tak, aby dával smysl. To už se ale stmívalo a na řadu přišly baterky. Celý den jsme ukončili v komunitním kruhu závěrečným hodnocením a kmenovým pokřikem. Dobrou noc. Zítra, prosíme bez deště, ó velký Manitou! 

2. den

Dnes nás přivítalo sluníčko. Začali jsme budíčkem a rozcvičkou s hudbou. Snídani formou švédských stolů si děti vysloveně užívaly. Po snídani následoval úklid a jeho bodování. Hlavním dopoledním programem byl fotbalový turnaj a na své si přišli hlavně kluci. Pro holčičky byla jako stvořená výroba indiánských bubínků. Po obědě jsme stihli první koupání v bazénu. Odpolední výšlap směřoval ke staleté lípě do Lipky. Každý kmen dostal mapu a vedl ostatní podle ní. Bloudili jsme, ale nakonec jsme k lípě dorazili. Tam si děti poslechly něco z historie a za své úsilí získaly lapač snů a drobné laskominy. Po večeři už následovalo zhodnocení celého dne a táborák s opékáním buřtíků a zpíváním s kytarou. Dnešek byl prostě úžasný. 

3. den

A už máme více jak půlku za sebou! Režim dne už mají děti zažitý, takže se lehce svoláváme na hromadné nástupy. Umíme už budíček, rozcvičku i úklid. Dnes jsme po ranním komunitním kruhu vyrazili tvořit kmenový totem. Všechny kmeny se snažily, aby byl co nejvýstižnější a symbolizoval jejich kmen. Nakonec se to povedlo a my jsme mohli za odměnu do bazénu. Následoval oběd a hodinový polední klid. Odpoledne na nás čekal znovu bazén a pak už výšlap do Pralesa. Tam jsme si přečetli informace o ohrožených druzích a vyzkoušeli jsme si, jak se chovat v přírodní rezervaci Polom. Došli jsme až k opuštěnému loveckému zámečku. Byla to náročná procházka a my jsme sotva stihli večeři. Zlatým hřebem dne byl společný wellness. Indiánská pírka na čelence se hromadí a z dětí se pomalu stávají opravdoví indiáni. Zítra už nás čeká poslední den a zhodnocení celého týdne. To to uteklo. 

4. den

A je před námi poslední den. Hned po budíčku jsme si udělali rozcvičku a šli na snídani. Potom následoval úklid a ranní komunitní kruh. Dopoledním programem dnes byla návštěva obchůdku s vánočními ozdobami v Horním Bradle. Bylo hezké poslouchat, jak děti myslí na své blízké. Po obědě následoval polední klid a koupačka v bazénu. U vody jsme zůstali i odpoledne. Šli jsme k potůčku a snažili jsme se pro náš kmen postavit vodní hráz, aby měla naše indiánská osada stále dostatek vody. Poslední indiánskou zkouškou bylo společné prolezení lapačem snů. Dětem se to povedlo v rekordním čase. Poslední bazén, výroba náhrdelníku a zmrzlina zakončily naše týdenní putování indiánskou stezkou. Zbývalo už jen zhodnocení celého týdne, vyhlášení bodovací soutěže v úklidu a předání diplomů za zvládnutí indiánských zkoušek. Pro zájemce jsme uspořádali závěrečnou večerní diskotéku. Děti společně odtančily všechny choreografie ze Zahradní slavnosti. Páťáci si udělali závěrečnou rozlučkovou párty a roztančili celý stan. Všem paním učitelkám, které školu v přírodě připravovaly, předaly krásné kytičky. Děkujeme, Bystrý Orle a Laskavá Orlice, za pomoc, za organizování krásného rozloučení, za to, že vás oba máme. ❤️

Fotogalerie: ZDE