Čteme a hrajeme si pod širým nebem 2022

V naší škole děti učíme, že ve dvou se to lépe táhne. Ale co teprve ve třech? V únoru letošního roku spojily své síly Mateřská a Základní škola Církvice s Eduzměnou. Toto spojení dalo vzniknout projektu Ezopova stezka aneb Čteme dětem pod širým nebem. Děti páté třídy si společně s paními učitelkami připravily pět bajek, které měly přečíst školkovým dětem. Projekt však neskončil u samotného čtení.

Hned ráno, ve středu 8. 6. 2022, se na zahradě Mateřské školy sešly oba týmy. Žáci základní školy si připravili svá stanoviště a kostýmy. Paní ředitelka Ladislava Dymáková později v kruhu všechny přivítala a zahájila seznamovací hru s míčem. Po této hře se všichni přesunuli na svá místa, děti z třídy Koťátek si paní učitelky rozdělily do čtyř týmů po čtyřech až pěti dětech. Projekt mohl začít. Týmy se přesunuly ke stanovištím, kde na ně již čekali zástupci z páté třídy. Veškerá organizace stanoviště ležela na bedrech školních dětí. Byla slyšet přivítání jako: ‚‚Ahoj, já jsem liška Terka, vítám tě u nás na stanovišti, tohle je čáp Šimon. Sedněte si do kruhu a my vám přečteme bajku.‘‘ Pestré kostýmy a masky páťáků skvěle doplňovaly vyprávění.

Po přečtení bajek následovaly otázky na vlastnosti zvířat nebo doplnění příběhů. Na stolech byly připravené dráhy pro autíčka Fingercar, které se podařilo oběma organizacím získat díky pomoci Eduzměny. Fingercar rozvíjí grafomotoriku, jemnou motoriku, zlepšuje pravolevou orientaci a mnoho dalšího. Ke každému úkolu z celkových pěti si musely děti popojet pomocí autíčka. Když dorazily do určeného bodu, naše zvířátka jim přečetla úkol. Za jejich splnění dostaly děti razítko a za splnění celého stanoviště náramek.

Slavnostní ukončení projektu se neslo v přátelském duchu, snad i díky slunečnému počasí a skvělé náladě všech zúčastněných. Školkové děti dostaly od páťáků diplomy, páťáci za realizaci krásné dárečky.

Děkujeme všem paním učitelkám z Mateřské i Základní školy, Eduzměně a především dětem, které projekt zrealizovaly s minimální pomocí.

Na video se podívejte  ZDE.

Anna Karolína Smutná