Mezinárodní den

20.2.2020 jsme si udělali výlet do pěti koutů světa

Školní parlament přišel s nápadem uspořádat Mezinárodní den. Každá třída si sama zvolila stát, který ostatním třídám představila.

U prvňáčků jsme se ocitli v Mexiku. Děti vytvořily vlajku a typické atributy Mexika – kaktus a čili papričku. Seznámily ostatní s legendou, která se váže ke státnímu znaku. V mexických oděvech pohovořily o zajímavostech této země. Připravily také tradiční pokrm z avokáda – guacamole.

U druháčků jsme si poslechli pohádku o bohyni Afroditě a o kočičkách, které měly na ostrově vyhubit hady. V současnosti jsou zde kočky přemnožené. Také druháci nás seznámili se zajímavostmi z Kypru.

Ve třetí třídě nás čekala francouzská kavárna, pouliční mimové a malíři, prezident Makron i prodavač suvenýrů “Eifelovek”. Viděli jsme i tanec na píseň francouzské zpěvačky Edith Piaf. Všichni byli oblečení do francouzských barev a pruhovaných trik, ve kterých nám představili několik faktů o Francii. Na závěr jsme ochutnali francouzský sýr na bagetce.

Čtvrťáci nás zavedli do Rakouska. Zazpívali německou píseň, zahráli skladbu Wolfganga Amadea Mozarta a zatančili tradiční vídeňský valčík. Ochutnali jsme domácí štrúdl. Viděli jsme typické rakouské účesy i oblečení a dozvěděli se zajímavé skutečnosti o Rakousku.

Žáci pátého ročníku vytvořili projekty s poutavými informacemi o Egyptu, které nám přečetli. Vytvořili egyptskou pyramidu a ovinuli si hlavy šátky. Ukázali nám také egyptskou hrobku s mumií.

Děti byly nadšené a my taky. Díky prožitku si naši žáci zapamatovali zajímavosti jednotlivých zemí. Tyto dojmy a zážitky v dětech zůstanou a poslouží jim mnohem více, než kdybychom jim pustili prezentaci o vybraném státu, kterou by si musely opsat do sešitu a naučit na test. Důležitý aspekt je i ten sociální. Děti se potkávají napříč třídami, své programy si chválí a povzbuzují se.

Naším cílem je vychovat z našich žáků tvůrčí osobnosti, které si budou schopny vyhledat informace a poradit si s problémem. Tyto aktivity ke splnění tohoto cíle významně přispívají.

Mezinárodní den 2020

Mexiko