Halloweenský projektový den aneb strašidelný den ve škole

Tak jako každý rok se 25.10., den před podzimními prázdninami, naše škola proměnila na strašidelný hrad. Jak děti, tak i pedagogové se převlékli do strašidelných masek, a nejen své třídy, ale i chodby vyzdobili všemožnými dekoracemi, které sami vytvořili. Každá třída měla svůj vlastní strašidelný program, který vyvrcholil v 10 hodin v aule, kde se sešla všechna strašidla. Program si nachystal taneční kroužek, který byl natolik zábavný, že rozhýbal i posledního kostlivce v aule. Poté se žáci znovu přemístili do svých tříd, kde pokračovali ve svém programu.

A jak to vypadalo v jednotlivých třídách? Dočtete se v řádcích níže a shlédnout můžete ve fotogalerii na konci článku.

Žáci prvního ročníku přizvali na halloweenské tvoření své spolužáky z druhé třídy. Společně vyráběli závěsné dekorace pomocí samotvrdnoucí hmoty a vykrajovátek. Než stihli strašáci, dýně a netopýři uschnout, vydaly se děti na stezku plnou zábavných stanovišť, které si pro prvňáčky připravili sami druháci. Na stanovištích si prvňáci vyzkoušeli nejrůznější hádanky, hledání pavoučků a procvičili i písmena a počítání. V závěru dne se děti dozvěděly o historii Halloweenu a porovnávaly jej s českými Dušičkami.

Žáci druhého ročníku vymysleli a do detailu naplánovali Halloweenské úkoly pro prvňáčky. Vymysleli pět stanovišť s úkoly. Hrálo se pexeso písmenek, počítaly se příklady, hádaly se hádanky a hledaly se pavoučci. Za každý úkol získala skupinka odvážlivců symbol na kartičku. Nechyběla ani závěrečná reflexe, kterou vedla žákyně druhého ročníku. Prvňáčci pozvali druháčky na oplátku k výrobě duchů ze samotvrdnoucí hmoty a za úkoly jim poděkovali a jejich práci velmi ocenili. Potom už následoval samostatný program ve třídě. Žáci si připomněli rozdíl mezi Halloweenem a Dušičkami, vypracovali halloweenskou matematiku a češtinu a pokusili se uniknout z únikové místnosti. Některým se to i podařilo. Na závěr nesmělo chybět promítání strašidelného filmu.

Žáci třetího ročníku se ocitli v pavoučí říši. Den zahájili společným přípitkem z pavoučího jedu, který jim dodal sílu, nebojácnost a energii na celý den. Nechybělo představení každého ze strašidel, zpěv písně, výroba strašidla a porovnávání Dušiček s Halloweenem. V dopoledních hodinách ještě žáci připravili pomazánky na odpolední akci s rodiči. Tato akce vypukla v 17 hodin. Nejprve si každý vydlabal dýni a potom už se škola proměnila v hrad a všichni byli uvězněni. Úkolem bylo vyluštit jméno upírky a zachránit sebe a své kamarády. Děti vytáhly telefony a baterky, aby viděly na cestu a vydaly se po stanovištích. Stanoviště si pro děti připravili jejich rodiče. Po úspěšném útěku z hradu nabídly děti svým rodičům chlebíčky s halloweenským zdobením a začala ochutnávka všech dobrot a volná zábava.

Čtvrťáci se pustili do příprav již v úterý 24. 10., kdy během praktických činností vytvořili rozmanité dekorace do třídy i na chodbu školy. Ale tím jejich den nekončil, znovu jsme se večer sešli ve škole, kde si páťáci nachystali strašidelnou bojovku. Jejich hrůzostrašný program byl velice povedený, až chvílemi tuhla krev v žilách. Ale všem se podařilo všechny nachystané úkoly vyřešit a tím vysvobodit ducha zahradníka. Poté se už všichni přemístili do třídy, schovali se do spacáků a ještě se podívali na strašidelnou pohádku. Druhý den nás čekala společná snídaně, kterou nám nachystali rodiče všech žáků. Takových sladkých i slaných dobrot připravili, že děti nevěděly, co dřív ochutnat. Po snídani nás čekal společný ranní kruh s páťáky, kde jsme žákům 5. ročníku poděkovali za to, jak skvěle program připravili. A pak už hurá na strašidelné učení. Halloween nás doprovázel všemi předměty toho dne a na závěr jsme se s dětmi mluvili o historii a jaký je rozdíl mezi Halloweenem a českými Dušičkami.

Páťáci se na Halloween moc těšili. Tento den je pro nejstarší žáky naší školy totiž spojen s velkou akcí – přípravou bojovky pro čtvrťáky a následným přespáváním ve škole. Do příprav na bojovku se děti vrhly s nadšením a již od začátku října věnovaly spoustu času při hodinách pracovního vyučování plánování a výrobě strašidelných aktivit a dekorací. V úterý 24. 10. jsme se sešli v podvečer do hrůzostrašně vyzdobené školy a za zvuků kvílení strašidel a duchů se našich páťáků stali pomocníci ducha zakletého zahradníka, jehož museli žáci čtvrtého ročníku vysvobodit splněním několika úkolů. Čtvrťáci lovili pavouky ze žabího slizu, luštili halloweenské anglické křížovky nebo třeba vymotávali pavouky z pavučin. Odměnou za splnění jim byly části zahradníkovy kostry, jejímž složením pak zahradníka vysvobodili. Potom už všechny čekaly spacáky, strašidelná pohádka a po vyspání středeční strašidelné učení. Ve středu jsme si upekli mumiáky ke svačině, procvičili jsme si vlastivědu v halloweenské únikové hře, český jazyk jsme potrénovali na tematických doplňovačkách a v neposlední řadě jsme si užili také další z našich běhů – tentokrát po obci v kostýmech.

video www.canva.com/design/DAFyE5jpj7U/TQKl5R_lQNSioNkASQEkyw/watch?utm_content=DAFyE5jpj7U&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

fotogalerie photos.app.goo.gl/2HgmDc7v36nhgZFL8