Exkurze 2. a 3. ročníku do knihtiskárny v Kutné Hoře

Žáci 2. a 3. ročníku se ve čtvrtek 12. října vydali na vzdělávací exkurzi do Kutné Hory.

Využili jsme situace, kdy v obci nešel proud a tedy i kanalizace a vyrazili jsme do muzea knihtisku.

Viděli jsme 180 let starý ruční tiskový lis Christiana Dinglera z roku 1840, unikátní americký sázecí stroj Intertype, několik mechanických tiskových strojů a vybavení tiskárny a knihárny od roku 1850 až do poloviny 20. století. Zaujaly nás také téměř 80 let staré dobové fotografie z provozu kutnohorské tiskárny.

Bylo zajímavé slyšet, že dříve obsluhovaly manuální stroje ženy a pomocí šlapání posouvaly papír na předem nasázená písmena potřená barvou. Barvy se získávaly ze sází a písmena nebo razítka byla vyrobena buď z kovu nebo ze dřeva.

Děti si zkusily obsluhovat staré tiskárny i řezačky. Bedlivě poslouchaly historii a aktivně se ptaly. Byly jsme na ně nesmírně hrdé.

Na závěr si každý zkusil vlastnoručně seříznout a zakroužkovat zápisník a na jeho desky pomocí tepla vyrazit slovo „Zápisník“.

Byl to nezapomenutelný zážitek a my moc děkujeme za poutavý výklad i za vedení workshopu pro děti.

Fotografie: ZDE